facebook twitter Mail youtube diller tr diller 432 8 diller_de diller_ru sanal tur

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Hastanemiz FTR Kliniğinde uluslar arası standartlara uygun, modern tıbbın sunduğu tüm imkanların yer aldığı nitelikli hizmet sunulması amaçlanmıştır. Temel olarak hastalarımızın bağımsız hareket potansiyellerinin arttırılması, ağrılarının giderilmesi, maksimum hareket kabiliyetinin kazandırılması için modern rehabilitasyon teknikleri uygulanmaktadır.

Uygulama alanlarına göre hizmet başlıkları;

 • Kas iskelet sistemi hastalıkları:
 • Boyun Ağrıları: Boyun fıtığı, kireçlenme, duruş bozuklukları vs.
 • Bel Ağrıları: Bel fıtığı, bel kayması, kireçlenme vs.
 • Omuz Ağrıları: Donuk omuz, tendinit, bursit vs.
 • Sırt Ağrıları: Kas ağrısı, skolyoz, duruş bozuklukları vs.
 • Dirsek, el bileği, kalça, diz ve ayak bileği gibi her türlü eklem ağrısı
 • Fibromiyalji, miyofasiyal ağrı sendromu gibi yumuşak doku hastalıkları
 • Ortopedik Rehabilitasyon: Kalça ve diz protezi, menisküs, ön çapraz bağ, omuz gibi bölgelere yapılan ortopedik girişimler ve kırık sonrası rehabilitasyon
 • Nörolojik Rehabilitasyon: İnme, kafa travması, omurilik yaralanması, yüz felci, sinir yaralanması ve multiple skleroz, parkinson gibi nörolojik hastalıkların rehabilitasyonu
 • Beyin cerrahisi ameliyatları sonrası rehabilitasyon
 • İltihabi romatizmal hastalıkların rehabilitasyonu
 • El rehabilitasyonu: Kırıklar, tendon, sinir kesisi ve ameliyatları sonrası rehabilitasyon
 • Osteoporoz (kemik erimesi)

Fizik Tedavi Nedir?

Fizik tedavi (fiziksel tıp), derin ısıtıcılar, yüzeysel ısıtıcı ve soğutucu ajanlar, elektrik akımı, ışınlar veya manyetik alan oluşturan cihazlarla, gelişmiş olan fonksiyonel yetersizliğin ve kas iskelet sistemine bağlı ağrılı durumların tedavi edilmesidir.

FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON KLİNİĞİ

Bölümümüzdeki temel amaç ; hastalarımızın kas iskelet sisteminin ağrılarını ve fonksiyon bozukluklarını tedavi etmek ve yaşam kalitelerini artırmak ve aynı zamanda çeşitli nedenlerle fiziksel fonksiyonları kısıtlanmış ve sosyal yaşamları etkilenmiş kişilere yardım etmektir.

Bu sebeple Fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü genel olarak tıptaki birçok bölümle birlikte çalışan ve onlara destek veren çok kapsamlı bir bölümdür. Fizik tedavi; cihazlarla yaptığımız tedavileri ifade ederken, Rehabilitasyon ise hastanın her yönden daha iyi hale getirilmesini içeren sağlık hizmetinin bütünüdür.

Tedavi Ettiğimiz Belli Başlı Hastalıklar Aşağıda Yer Almaktadır

Boyun Ağrısı

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve hareketsizliğin artmasıyla birlikte, çok genç yaştan ileri yaşa kadar boyun ağrı ve tutukluklarına rastlamaktayız. Stresin de çok etkili olduğu bu şikayetin öncelikle temel nedenini bulup, buna göre tedavi planımızı gerçekleştirmekteyiz. Boyun düzleşmesi bu ağrılarda en sık rastlanan nedenlerden olmakla beraber, doğuştan gelen kemik yapıdaki farklılıklar, boyun fıtıkları, kireçlenme(spondiloz), omurlarda kaymalar, romatizmal hastalıklar, enfeksiyonlar, tümörler gibi çok farklı durumlar da boyun ağrısı yapabilmektedir. Burada en önemli nokta doktor muayenesi ve tetkiklerle tam nedeni ortaya koyabilmek ve tedaviye ona göre başlamaktır.

Sırt Ağrısı

Sırt ağrısının çok çeşitli sebepleri olabilir. Boyundan aşağı sırta yayılan bir boyun fıtığı olabildiği gibi, sırt (dorsal) bölgeden kaynaklanan bir disk hastalığı, postüral (duruş) bozuklukları, akciğer sorunları, osteoporoz, kemikleri tutan hastalıklar, enfeksiyonlar, metabolik kemik hastalıkları, romatizmal hastalıklar bu şikayete yol açabilir. Yine detaylı doktor muayenesi, görüntüleme ve gerekirse kan tetkikleri bu konuda tanıyı ortaya çıkarır ve kişiye özel tedavi programı planlanır. Genellikle bu ağrılar kas iskelet sisteminden kaynaklanacağı için hastanın tedavisi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünde tamamlanabilir.

Bel Ağrısı

Günümüzde tüm insanlar hayatlarının belli bir döneminde kısa veya uzun süreli bel ağrısı çekerler. Bel ağrısı nedenleri doğuştan olabildiği gibi sonradan çeşitli zorlamalar, mesleki faktörler, yanlış kullanım, hareketsizlik, yaşlanma, bel kaslarının güçsüzlüğü, romatizmal ve sistemik hastalıklar gibi birçok nedenlere de bağlı olabilir. Sonuç olarak bu sorunlar disklerde, eklemlerde, bağlarda ve omurlarda dejenerasyon ve hasarlanmalara yol açarlar. En sıklıkla görülenleri bel fıtıkları (disk hernileri), omur sayılarında yapısal farklılıklar(sakralizsyon), omurlarda kaymalar ve kireçlenmelerdir (spondiloz). Bu da zaman içinde omurganın içinden geçen sinirlerin etkilenmesine veya sıkışmasına yol açarak ağrı ve tutulmaları oluşturur. Bel ağrılarının %95’i fizik tedavi ve rehabilitasyon programlarına iyi cevap verirler. Hem ağrı, hem de kas güçlendirme programları hastaların hızlı bir şekilde günlük hayatlarına dönmesini sağlar. Nadiren ameliyat gerektiren bel ağrıları da cerrahi tedavilerinin ardından rehabilitasyon ve omurga güçlendirme programlarına alınabilirler.

Duruş Bozukluğu

Duruş(Postür) bozukluğu, çağdaş yaşamın insan hayatını hareketsiz hale getirmesiyle özellikle devamlı ofisde bilgisayar başında oturan kişilerin yaşadığı bir sorun olmakla beraber, çocukluk yaşlardan itibaren önemli bir omurga sağlığı sorunu olarak kendini göstermektedir. Teknolojinin hem iş hem boş vakitlerde insan hayatının nerdeyse en önemli parçası haline gelmesi, başın öne gitmesi, omuzların öne dönmesi, sırtta kamburluk şeklinde kendini gösterir. Temel tedavi Fizik Tedavi ve rehabilitasyon uzmanının değerlendirmesinden sonra vereceği kişiye özel egzersiz programıdır.

Eklem ve Eklem Etrafı Dokulardan Kaynaklanan Sorunlar

Eklem ve eklem etrafı dokulardan kaynaklanan sorunların tanı ve tedavisi bölümümüzde başarı ile yapılmaktadır. Bu hastalıklarda fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin amacı ağrıyı gidermek, eklem şişliklerini azaltmak, eklem kısıtlılıklarını düzeltmek, kaybolan fonksiyonu geri kazanmak ve arttırmaktır.

Bu Sorunların Başlıcaları

Omuz ağrısı ve hareket kısıtlılığına yol açan tendon hasarları, bursitler, donuk omuz, omuz sıkışma sendromu, eklem kireçlenmesi ve kas gerginlikleri,

Diz ekleminde ağrı, hareket kısıtlılığı ve güçsüzlüğe yol açan kireçlenme, menisküs ve bağ lezyonları ile diz kapağı problemleri,

Ayak bileği ve ayak ağrıları (mekanik bozukluklar, kireçlenmeler, sinir sıkışmaları, kas ve tendon sorunları)

El bileği ve el sorunları (ekleme ait sorunlar, tendinitler, sinir sıkışmaları).

Ortopedik Rehabilitasyon

Kemik kırıkları sonucu oluşan eklem kısıtlılıkları ve kas güçsüzlüklerinin ve eklem bağlarının gerilmesi ve yırtılmaları rehabilitasyonu önemli ve başarı ile yaptığımız tedavilerdir.

Ortopedik ameliyatlardan sonra rehabilitasyon tedavisi kliniğimizin en önemli uğraş alanlarından biridir. Menisküs ve bağ lezyonlarına bağlı diz artroskopisi, omuz artroskopisi, el cerrahisi, ayakbileği cerrahisi, kalça ve diz eklem artroplasti ameliyatları gibi ortopedik ameliyatlardan sonra eklem kısıtlılığını önleme ve düzeltme, kas gücünü arttırma ve fonksiyon kaybını düzeltmek amacıyla rehabilitasyon tedavisi uygulanmaktadır.

Romatizmal Hastalıklar

Eklem ağrıları, eklem şişlikleri, tutukluk gibi bulgularla kendini gösteren romatizmal hastalıklar ve yumuşak doku romatizması (fibromiyalji) tanısı, tedavi ve takibi fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümümüzün önemli uğraş alanlarını oluşturmaktadır.

Osteoporoz

Kırık riski açısından önemli bir sağlık sorunu olan osteoporoz (kemik erimesi) hastalığının tanısı, tedavisi ve takibi uzman hekimlerimiz tarafından yapılmakta, osteoporozdan korunmak için alınacak önlemler konusunda hastayı bilgilendirme ve uygulanması gereken osteoporoz egzersizleri eğitimi verilmektedir.

Nörolojik Rehabilitasyon

Beyin kaynaklı felçlerde, kafa travmasına ve omurilik yaralanmasına bağlı felçlerde, Parkinson ve multipl skleroz gibi nörolojijk hastalıklarda yürüme eğitimi, denge bozukluklarının giderilmesi, kas gücünün arttırılması, el ve kol fonksiyonlarının kazanılması amacıyla rehabilitasyon tedavileri uygulanması gereklidir. Bu nedenle, hastanın fonksiyonel değerlendirilmesi ile hastaya uygun tedavi planı saptanmakta ve rehabilitasyon tedavisi yapılmaktadır.

Karpal Tünel Sendromu ve Diğer Sinir Sıkışmaları

Günümüzde el bileğinde sinir sıkışması (karpal tünel sendromu) ve dirsekte sinir sıkışması (kubital tünel sendromu) başta olmak üzere kol ve bacaklarda sinir sıkışmalarına bağlı uyuşma, karıncalanma, ağrı ve güç kayıpları sık rastlanan sağlık sorunları arasındadır. Bu sorunların tedavisi ve önlenmesi fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavilerinin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Sporcu Sağlığı

Günümüzde hem profesyonel sporcular hem de ‘sedanter’dediğimiz hobi veya sağlıklı kalmak için spor yapanlarda spor sakatlıkları konusunda tedaviler son derece gelişmiştir.

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nde bu uygulamalar, kişilerin ağrı ve fonksiyon durumlarına göre planlanır. Hastaya günlük yaşamında ve iş ortamında vücudu doğru kullanma ve çevresini kendine uygun şekilde düzenleme öğretilir. Kişinin ağrısı çeşitli fizik tedavi yöntemleri ile azaltıldıktan sonra fiziksel durumu yoğun egzersiz programları ile geliştirilir.

Enjeksiyonlar

Enjeksiyon tedavileri Fizik tedavi ve Rehabilitasyon uzmanlarının fizik tedavinin yanısıra sıklıkla uyguladığı tedaviyi kombine eden yaklaşımlardır. Omurgadan kaynaklı ağrılarda, eklem ağrılarında son yıllarda tüm dünyada kullanılan yeni yöntemler bölümümüzde yerini almıştır. MANUELterapi, diz, omuz eklem içi enjeksiyonları, NÖRALTERAPİ UYGULAMALARI, KİNEZYOLOJİK BANTLAMA VE PRP UYGULAMALARI bunlara örnektir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon kliniğimiz son teknolojiye uygun cihazlarla yapılandırılmış olup tedaviler deneyimli fizyoterapistler tarafından uygulanmaktadır.

Fizik Tedavi Bölümümüzde Elektroterapide Kullanılan Cihazların Başlıcaları

Ultrason, TENS, diadinami, galvanik akımlar, vakum interferans, diatermi, Fonksiyonel elektrik stimulasyon, , Parafin, , Traksiyon. CPM ,SICAK SOĞUK UYGULAMALARI

NÖRAL TERAPİ NASIL ETKİ EDER

Bir Alman neurophysiologist Albert Fleckenstein, organizmadaki bütün hücrelerde hücre zarının içiyle dışı arasında bir elektriksel potansiyel farkı olduğunu bularak, her hücrenin 1.5 voltluk bir pil gibi çalıştığını gösterdi. Bu elektriksel güç sayesinde sinir hücreleri organizmanın çeşitli bölümleri arasındaki bilgi alışverişini sağlar.

Her uyarıda hücredeki bu elektriksel potansiyel düşer (depolarize), fakat hücre hemen toplanarak elektriksel potansiyel normal sınıra yükselir (repolarize).

sert ve yoğun iritasyonlar ( kimyasal – fiziksel – travmatik ) sonucu hücre kendi imkanlarıyla tekrar repolarize olamaz, bu hücre sürekli depolarize olarak kalır, artık frajil ve dengesi bozulmuştur, diğer deyimle hastadır.

Doğal dengesi bozulan hücre genel bilgi akışına katılamaz, fonksiyonlarını yerine getiremez, böylece sürekli olarak ritmik bir şekilde deşarj olduğu için, bozucu impulslar – içtepi – frekanslar göndererek BOZUCU ALAN oluştururlar.

Uygulanan lokal anestezikler hücrenin bozulmuş olan elektriksel potansiyelini düzelterek, bozucu alan etkisini ortadan kaldırır ve ortaya çıkmış olan fonksiyon bozukluklarını ve hastalıkları iyileştirir.

Huneke Metodu'na göre nöral terapi iki temel mekanizma ile çalışmaktadır.

· Birincisi segmental mekanizmadır. Burada rahatsızlığın uzandığı segmente yapılan lokal anestezik enjeksiyonu ve bu segmentin spinal kord ile olan bağlantısı esastır.

· İkincisi ise hastalığa sebep olan alanın (bozucu alan) ortadan kaldırılmasıdır. Bu bölgeye yapılan enjeksiyon semptomların aniden ortadan kalkması ile sonuçlanır (Flash Fenomeni=Anında etki).

Segment tedavisi segmentin bütün kısımlarının, segmentin içindeki önemli proseslere karşı, bir bütün olarak rol oynaması ile ilgilidir. Stimulus spinal kord yolu ile periferden, respectif segmentle asosiye olmuş organa ulaşır

Bozucu alanlara lokal anestetik ile yapılan nöral terapi yalnızca patolojik refleks yolları kesmekle kalmaz, aynı zamanda bozuk hücre membranını doğru potansiyele repolarize ederek, vejetatif fonksiyonları normal hale getirir.

Nöral terapinin kurucusu Ferdinand Huneke'ye göre vegatatif sinir sisteminin çalışmasını bozan, bozucu alanlar olabilir. Bozucu alanlar vegatatif sinir sistemi üzerinde patolojik uyarılara neden olarak hastalık ve ağrı nedeni olabilirler. Nöral terapi uygulaması, bozucu alan etkisini ortadan kaldırarak vegatatif sinir sisteminin çalışmasını düzenler , hızlı ve kalıcı bir iyileşme sağlar

NÖRALTERAPİ ile TEDAVİYE ALINAN HASTALIKLAR

Migren ve diğer baş ağrıları

Boyun sırt ve bel ağrıları

Boyun ve bel fıtıkları

Diz , kalça, omuz ağrıları

Ankilozan spondilit, fibromyalji

Romatİzmal hastalıklar

Alt ekstremite dolaşım bozukluğu

NÖRAL TERAPİ KAÇ SEANS YAPILMALIDIR

Nöralterapi regülasyon tedavisidir. Haftada 2 veya 3 seans uygulanır.

Tedavi seansları her hastada farklıdır. Bunun sebebide geçirilen hastalığın şiddeti , vücutta bulunan bozucu alanların sayıca fazla olması ve hastaların iyileşme kabiliyetlerinin farklı olmasındandır.

Bu nedenle Nöralterapi 1. ila 5. seans arasında etki göstermeye başlar, bu tedavi etkisinin az veya çok olması, bize toplam tedavi seans sayısı hakkında fikir verir.

Kas iskelet sistemi tedavisinin yeni vazgeçilmezi: kinezyolojik bantlama

2010 yılının sonlarında hekimlere yönelik ilk kinezyolojik bantlama eğitimini planladığımda dikkatimi çeken konuların başında, yöntemin dünyada kullanılan ismi olan Kinesiotaping ifadesinin bir ürün ismi ile anılan marka olması geliyordu. Oysa yöntem -Dr.Kenzo Kase`nin teori ve pratiğini temellendirdiği- fonksiyonel anatomi ve biyomekaniğe vurgu yapan ve cilt/cilt altı dokular ile onların dolaşımını dikkate alan "temel elastik terapötik bantlama" seçeneği sunuyordu. Bu nedenle Türkiye`de kinezyolojiyi temel alan elastik terapötik bantlama tekniğini ifade etmek için başından bu yana "kinezyolojik bantlama" ifadesini vurguladım. Bu ifadenin günümüzde hekimler arasında yaygın olarak kullanıldığını takip ediyorum.

Kinezyolojik bantlama tekniği

1970`li yıllarda kullanılmaya başlanan kinezyolojik bantlama tekniği birçok hastada başarıyla uygulandı. Öncelikle sporcular üzerinde uygulandı. Birçok sporcunun tedavisinde ve yarışmalar sırasında kullanıldı. Günümüzde spor sakatlıkları ile birlikte fizik tedavi, nöroloji ve ortopedi hastalarında da farklı disiplinler tarafından kullanılmaktadır.

Bandın hafif, yapışkan, elastik özelliğe sahip olması ve derinin özelliklerini taşıması nedeniyle diğer bantlardan farklıdır. Alerji riski çok azdır. Uygulanan kişide 1-7 gün boyunca kalabilir. Deri ile bütünleşerek deri altındaki yapıları desteklemektedir. Gözenekli yapısı nedeniyle cildin havalanmasını da sağlamaktadır. Hiçbir şekilde kişinin hareketini engellememektedir. Farklı renkleri olmakla beraber, etki açısından renklerin farkı yoktur. Renk seçeneği hastaya bırakılır. Fizik tedavide kullanılan bantlama tekniklerinden farklı özellikler gösterir ve hareket bilimini temel alır. Birçok ağrılı ve fonksiyon kaybı olan ortopedik ve nörolojik durumlarda kullanılmaktadır.

Kinezyolojik bantlama bant uygulamaları temel olarak sinir sistemi, kas-iskelet sistemi ve dolaşım sistemi üzerine etki eder.

Kinezyolojik bantlama uygulaması ile ilgili klinik araştırmalarda eklem ağrılarının çoğunlukla eklemi çevreleyen kas ve miyofasyal dokunun normal yapısını kaybetmesinden kaynaklandığı sonucuna ulaşılmıştır. Kaslarda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan inflamasyon, şişkinlik veya spazm, cilt ile kas arasındaki boşluğun daralmasına sebep olmaktadır. Boşluğun azalması özellikle lenfatik sıvı akışının azalmasına ve ağrı reseptörlerinin uyarılmasına sebep olmaktadır. Taping metodu ile cilt dokusu yukarı doğru çekilerek cilt-kas arasındaki boşluk arttırılıp, ağrısız hareket imkanı sağlanmaktadır. Böylece iyileşmeye destek verilmektedir.

Çeşitli renkleri olan bu bantlar, kas ağrılarından vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olmaya kadar pek çok soruna yan etkisi olmayan çözümler sunmaktadır.

Bandajlamanın etkili olduğu durumlar

Kaslara destek olur.

Zayıflamış kaslarda kas kontraksiyonlarını arttırır.

Kas yoğunluğunu azaltır.

Kasların aşırı kasılmasını ve gerilmesini azaltır.

Kas krampını ve sakatlanmasını azaltır.

ROM’u arttırır ve ağrıyı azaltır.

Vücut sıvılarının akımında etkilidir.

Kan ve lenf dolaşımını arttırır.

Dokulardaki kimyasal atıkları azaltır.

Enflamasyonu azaltır.

Analjezik endojenleri aktive eder.

Eklem problemlerinin düzeltilmesinde etkilidir.

PRP

PRP (Platelet Rich Plasma) trombositten zengin plazma anlamına gelir. PRP yeni bir tedavi şeklidir. Ciddi bir riske sokmadan doğal yoldan kas-iskelet sistemi yaralanmaları ve hastalıklarının iyileşmesini hızlandıracak umut verici bir çözümdür. Kan alyuvar, akyuvar, plazma ve trombositten (platelet) meydana gelir. Trombositlerin esas olarak kanın pıhtılaşmasından sorumlu olduğu bilinir. Otuz yılı aşkın bir süredir, aktive edildikleri zaman trombositlerin büyüme faktörleri diye bilinen iyileştirici proteinleri salgıladıklarını biliyoruz. İyi hazırlanmış bir kompozisyon içindeki büyüme faktörleri dokuları iyileştirir ve yenilerler. Ayrıca “sessiz lokal kök hücrelerini” aktive ederler. Buradan hareketle, kanımızda bulanan trombositlerin konsantrasyonunu artırarak doku iyileşmesini dramatik olarak hızlandıran büyüme faktörlerinin güçlü bir kokteylini yapabiliriz. Alınan kan çeşitli işlemlerden geçirilerek trombositler bir araya toplanır. Toplanan trombositler diğer kısımlardan ayrılarak PRP elde edilir. Normal kanın 1 mililitresinde 150.000-400.000 trombosit bulunurken PRP’de bu sayı 1.000.000’un üzerine çıkar. PRP’nin felsefesi, bedenin kendinde bulunan doğal iyileştirme yeteneği ile ileri teknolojiyi birleştirmektir. Konsantre trombositler dokuların tamir ve yenilenmesinde esas olan büyüme faktörleri gibi yüksek doz biyoaktif proteinlere sahiptir. PRP’nin kalitesi, trombositlerin yaşama kabiliyetine bağlıdır. PRP uzman bir ekip tarafından hazırlanmalı ve uygulanmalıdır. Çünkü PRP’nin hazırlama sürecinde trombositlerin canlılığının sürdürülmesi gerekir, aksi takdirde; canlılığını kaybeden trombositler aktive edilemez. Aynı şekilde, PRP uygun şekilde hazırlanmazsa, trombositler erken aktive olur ve daha hazırlık safhasında büyüme faktörleri kaybolabilir. PRP ile yenilenen hücrelerin veya dokuların üç-boyutlu organizasyona adapte olmaları ve ekstrasellüler matriks oluşturmaları gerekir. Bu rezorbe olabilen bir scaffold (çatı, yatak) şeklinde yapısal bir destek gerektirebilir. Burada sözü geçen çatıyı fenni kovanlara konan hazır bal mumu peteklerine benzetebiliriz. Arılar çiçeklerden topladıkları bal özünü petek çatıların içine yerleştirerek üç boyutlu organizasyonu gerçekleştirirler. İnsanın kendi yağı, kemik iliği gibi dokulardan alınan hücreler ayrıştırılıp çatı olarak kullanılabilir.

Etkili olduğu hastalıklar

1. Eklem kireçlenmesi (Osteoartrit): Diz, omuz, kalça, boyun ve bel osteoartriti.

2. Omuz ağrıları: Rotator manşon yaralanmaları

3. Kronik plantar fasiit (topuk dikenli veya dikensiz)

4. Ön çapraz bağ yaralanmaları

5. Pelvik ağrı ve instabilite

6. Boyun ve bel ağrıları

7. Tenisçi ve golfçu dirseği

8. Ayak bileği burkulmaları

9. Tendinitler

10. Bağ zorlanmaları

11. Meniskus yırtığı

12. Kas romatizması

PRP nasıl etki eder?

Yumuşak doku hasarına vücudun ilk cevabı trombositleri çağırmaktır. Büyüme ve iyileşme faktörleriyle yüklü trombositler tamir elemanlarını ve kök hücrelerini hasarlı bölgeye çekmeyi başlatır. Ayrıca yeni damarların oluşmasına katkıda bulunarak o bölgenin kanlanmasını artırır. Kanlanmanın artması hasarlı bölgenin daha iyi beslenmesi ve zararlı artıkların daha iyi atılması anlamına gelir. PRP’nin ilginç bir özelliği de oldukça dengeli bir büyüme faktör kokteylli olmasıdır. PRP ile ihtiyaç duyulan faktörlerin tama yakını sağlanmış olur.

Ne sıklıkta kullanılır? Etkisi ne zaman başlar?

Genellikle 2-3 hafta arayla 6 aylık dönem içinde 3 enjeksiyona kadar yapılabilir. İlk veya ikinci enjeksiyondan sonra tam iyileşme olabilir. PRP tedavisi hemen etki eden geçici bir çözüm değildir. Yaralı dokuların yenilenmesi ve tamiri zaman alacaktır. İşlemden sonra doku iyileşmesini hızlandırmak için fizik tedaviye devam edilebilir. PRP tedavisinin amacı dokuları iyileştirerek ağrıyı geçirmek olduğu için, sonuçları almak uzun sürebilir. İlk iyileşme belirtileri birkaç hafta içinde görülebilir ve iyileşme zamanla artarak devam eder.

Yan etki

PRP’nin yan etkisi yok denilebilir. PRP’de hastanın kendi kanı kullanıldığı için, enfeksiyon riski yoktur ve alerjik reaksiyon ihtimali ise çok düşüktür

spot

Katalog Anlaşmalı Kurumlar Anlaşmalı Kurumlar Google Map