facebook twitter Mail youtube diller tr diller 432 8 diller_de diller_ru sanal tur

Gastrik By-Pass

gaystrik bypass

İlk kez 1966 yılında Dr. Masson tarafından yapılmıştır. Gastrik bypassta ilk olarak mide küçük bir üst bölüm ve daha geniş bir alt bölüme ayrılır. Ardından, her iki poşun ince bağırsaklarla olan bağlantıları yeniden düzenlenir.


GASTRİK BY-PASS NASIL KİLO KAYBETTİRİR?

Gastrik bypass mide boyutunu % 90’ın üzerinde azaltır. Gastrik bypass poşu 15 ml boyutundadır. Gastrik bypass poşu genellikle midenin en az esneyebilen üst kısmında oluşturulmaktadır. Böylece uzun dönemde poş hacminde anlamlı bir değişiklik önlenmektedir. Zaman içinde değişen mideyle barsak arasındaki bağlantının çapı ve ince bağırsağın artan miktarlarda gıdayı tutabilme yeteneği olmaktadır. Hasta küçük miktarda gıda aldığında oluşan ilk yanıt, mide poşunun duvarının gerilmesi ve beyne midenin dolu olduğunu bildiren sinirleri uyarmasıdır. Hasta az yemesine rağmen büyük bir öğün yemiş gibi doygunluk hisseder. Hastalar, artan rahatsızlık veya kusmadan korunmak için, daha sonraki lokmalarını çok yavaş ve dikkatlice yemeleri gerektiğini çok hızlı şekilde öğrenirler.

Bu fizyolojiden maksimum yararın sağlanması için, hastanın sadece öğünlerde yemesi, günde 2-3 öğün alması, öğünler arasında atıştırmalardan kaçınması gereklidir. Kısacası, bu ameliyat da uzun süre boyunca edinilen yeme alışkanlıklarının değiştirilmesini gerektirmektedir. Ameliyatın geç dönemlerinde tekrar kilo alma görülen vakaların neredeyse tamamında, öğün kapasitesinde artma olmamıştır. Tekrar kilo almanın nedeni, öğünler arasında, özellikle de yüksek kalorili atıştırmalardır.

GASTRİK BYPASS KİMLERE YAPILABİLİR?

İdeal kilolarının 50 kilo fazlası olup diğer tedavi yöntemlerinden fayda görmeyen obez kişilere bu ameliyat denenebilir. Özellikle 150 kilo üzerinde olan hastaların bu ameliyattan aldığı sonuçlar diğer ameliyatlardan daha başarılıdır.

CERRAHİ YÖNTEM

Midenin üst kısmında 15-30 ml ebadında küçük bir poş oluşturulması ve yaklaşık 400 ml’lik geri kalan midenin bypass edilmesinin sağlanması esasına dayanır. Birçok ameliyat tekniği mevcuttur.

En sık kullanılan gastrik bypass tekniği Roux-en-Y gastrik bypass tekniğidir. ABD’de en fazla uygulanan bariatrik cerrahi tekniğidir. En az beslenme problemine yol açan operasyondur. İnce barsak, alt mide çıkımından 45 cm mesafeden bölünür. Daha sonra üst küçük mide poşundan gıda akışını sağlamak için bir ince barsak parçası ile yeniden ağızlaştırılır. İnce barsak parçası 80-150 cm arasında tutularak ince bağırsağın emilim fonksiyonlarının çoğu korunur. Hasta yemeye başlamasından çok kısa süre sonra mide dolgunluğu, tokluk hissi veya gıdaya intoleransı hisseder.

GASTRİK BYPASS SONRASI KARŞILAŞILABİLECEK SORUNLAR NELERDİR

*Yara yerinde enfeksiyon gelişmesi

*Ameliyat sonrası kanama

*Karın içi abse

*Yara yerinde fıtık gelişmesi

*Yemek borusuna reflü gelişmesi

*Karın yapışıklılarına bağlı barsak tıkanıklığı

*Akciğere pıhtı atması, bacak damarlarında pıhtı oluşması

*Mide barsak dikiş yerinden kaçak olması

*Mide-barsak devamlılığında darlık olması

*Mide poşunda genişleme

*Mide ülseri

*Dumping sendromu: Normalde midenin alt ucunda bulunan pylor valvi gıdanın ince bağırsağa geçişini düzenler. Hastalar karbonhidratlı gıdalar yediklerinde şeker hızlıca bağırsağa geçer ve Dumping sendromu denen fizyolojik duruma yol açar. kalp atımlarında hızlanma, soğuk terleme ve anksiyete gelişir. Hasta genellikle uzanır, 30-45 dakika kadar çok rahatsız olur. Bu durumu genellikle ishal izler. Dumping sendromu yaşamı tehdit eden bir tablo değildir geçici bir durumdur.

*Besin eksiklikleri (demir, kalsiyum, vitamin B12, protein eksiklikleri) görülebilir.


GASTRİK BYPASS NE KADAR KİLO KAYBETTİRİR

Gastrik by-passın tüm versiyonlarında aşırı kilonun % 65-80’inin kaybedildiği bildirilmiştir. Yandaş hastalıklarda da hızlı bir şekilde düzelme görülür.

spot

Katalog Anlaşmalı Kurumlar Anlaşmalı Kurumlar Google Map