facebook twitter Mail youtube diller tr diller 432 8 diller_de diller_ru sanal tur

Mide Bandı Kelepçesi

mide bandı

Obezite ameliyatı olarak ülkemizde ve avrupada en sık yapılan ameliyattır.Hastaların fazla miktarda katı yemek yemesine engel olan hacim küçültücü bir obezite ameliyatıdır.Kalıcı bir şekilde kilo verdirmesi,ameliyatın laparoskopik olarak kolayca yapılabilmesi,hastanede kısa kalış süresi,kısa ve uzun dönem sonuçlarının iyi bilinmesi,geri dönüşümlü olması bu ameliyatın en önemli avantajlarıdır.Fazla miktarda katı yiyen hastalar için ideal bir ameliyattır.Bu hastalarda çok iyi sonuçlar alınmaktadır.Sıvı şekilde çok miktarda kalorili gıda tüketen (çikolata,dondurma,kola,pekmez,kaymak,sütlaç,sekerli sütle kornfleks vb) hastalarda başarı oranı düşüşüktür çünkü bu gidalar band sıkılsa bile kolayca geçebilmektedir.


MİDE BANDININ ÖZELLİKLERİ

Silikondan üretilmiş bir tıbbi cihazdır. Kabaca üç kısımdan oluşur. Midenin çevresine sarılan ve şişirilebilen band kısmı, bağlantı tüpü ve port. Bu bariatrik operasyonda, midenin üst kısmında, yemek borusunun yaklaşık 20 mm altında küçük bir mide poşu oluşturulacak şekilde, midenin çevresine takılıp sabitlenen bu band kullanılır. Port aracılığı ile band şişirilebilir ve gevşetilebilir.


CERRAHİ YÖNTEM

Laparoskopik olarak ameliyat yapılır.Ameliyatta oluşabilen bazı sorunlara çok düşük oranda (% 1-2) açık operasyona geçilebilir.Mide bandının yerleştirileceği yer hazırlanır. Band yemek borusunun altından midenin arkasından geçirilerek kilitlenir. Bandı şişirmeye yarayan port cilt altına yerleştirilir.


KİMLERE MİDE BANDI TAKILABİLİR?

  • Vücut kitle indeksi 40 veya üzerinde olan hastalar,
  • Vücut kitle indeksi 35 veya üzerinde olup, diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi,diz ağrıları gibi yandaş bir hastalığı olan hastalar,
  • 18-60 yaş arası ( yaş konusunda kesin sınırlar yoktur hastanın durumu değerlendirilerek karar verilir),
  • Genel anestezi almasında engel olmayan,
  • İlaç,alkol,uyuşturucu vs bağımlılığı olmayan,
  • Obezite nedeni hormonal bir hastalığa dayanmayan (Tiroid hormonu eksikliği, kortizol fazlalığı gibi),

Kilo vermeye karar vermiş, ameliyat sonrası önerileri yerine getirebilecek, mental sorunu olmayan erişkinlere bu ameliyat yapılabilir.

MİDE BANDI TAKILDIKTAN SONRA HANGİ SORUNLARLA KARŞILAŞILABİLİR

Erken dönemde:

Mide delinmesi,

Akciğere pıhtı atması,

Bulantı kusma ,

Yara yerinde enfeksiyon gelişmesi

Kanama gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Geç dönemde:

Yeni yemek yeme alışkanlığına bağlı uyum sorunları

Band kayması

Yemek borusuna reflü,

Yemek borusu veya birakılan mide poşunun genişlemesi

Zamanla bandın mide içine geçmesi gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

MİDE BANDI NASIL KİLO KAYBETTİRİR?

Bir bağlantı tüpü ile bandla bağlantılı olan ve deri altına yerleştirilen ve port adı verilen aparat sayesinde, hastanın kilo verme hızına ve doyma hissinin oluşup oluşmamasına göre enjeksiyonla sıkılaştırma veya gevşetme yapılabilir. Bu sayede, üstteki mide poşu ile alttaki asıl mide arasında dar bir geçiş yolu oluşturulur. Poşun ciddi derecede az olan kapasitesi nedeniyle, hastalar çok erken dönemde doyma hissi alır ve yemeyi bırakırlar. Bu sayede alınan gıda ve dolayısıyla kalori miktarı belirgin olarak azaltılır. Eğer hasta yemeye devam ederse bulantı, kusma veya ağrı meydana gelir.

MİDE BANDI NE KADAR KİLO KAYBETTİRİR?

Hastalar ameliyattan sonraki 18 ay içinde fazla kilolarının % 60-75'ini verebilmektedir.Ayda ortalama 2-4 kilo verilmesi idealdir. Ancak bu kilo kaybının kalıcı olabilmesi için, hastanın bir takım suistimallerden kaçınması gerekmektedir. Band ameliyatından sonra kaybedilen kilonun geri alınması veya kilo verilememesi başlıca iki nedene bağlıdır. Bunlardan biri bandın mideye kaçması, bandda delinme, band kayması gibi ameliyat sonrası band sorunları, diğeri ise hastanın diyet kılavuzlarına uyumsuzluğudur ve kalorili sıvılara yönelmesidir.

MİDE BANDININ ÇIKARILMASI GEREKİR Mİ?

Mide bandı herhangi bir soruna neden olmadığı sürece ömür boyu çıkarılmayabilir. Kişinin istemesi yada band ile ilgili sorunlar olması durumunda çıkarılması gerekir. Çıkarma kararı hasta ile hekimin birlikte vermesi gereken bir karardır.

TAKİP

Ameliyat sonrası hastanın takibi en az ameliyat kadar önemlidir. Kalıcı,uygun hızda kilo verme,banda, ameliyata ait oluşabilecek sorunların zamanında tanınması ve tedavi edilmesi için hastanın kontrollerini aksatmaması çok önemlidir.

Bunun yanında hekiminde bandı ne kadar sıkacağı yada gevşeteceği, band kayması, poş dilatasyonu, reflü, band migrasyonu gibi komplikasyonları zamanında tanıması ve tedavisini bilmesi gerekir.

Hastanın takipleri aksatması, önerilere uymaması, hekiminde hasta takibinde tecrübesiz olması band ameliyatında başarısız sonuçlara yol açar.

spot

Katalog Anlaşmalı Kurumlar Anlaşmalı Kurumlar Google Map