facebook twitter Mail youtube diller tr diller 432 8 diller_de diller_ru sanal tur

Obezite Nedir?

obezite

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlık, vücutta fazla miktarda yağ birikmesi sonucu ortaya çıkan ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Obezite, besinlerle alınan enerji miktarının, metabolizma ve fizik aktivite ile tüketilen enerji miktarını aştığı durumda ortaya çıkar.

Obezite, insan vücudunda kalp ve damar sistemi, solunum sistemi, hormonal sistem, sindirim sistemi gibi sistemleri etkileyen ve birçok önemli rahatsızlığa zemin hazırlayan bir hastalıktır .Düşük kalorili diyetler, ilaç tedavileri, davranış değiştirme ve egzersiz tedavisi gibi çeşitli terapötik yaklaşımlar mevcuttur. Ancak obezitenin uzun dönemli tedavisinde tek etkili yöntem cerrahi müdahaledir.

OBEZİTE NEDEN KAYNAKLANIR?

Morbid obezitenin sebebi tam olarak anlaşılmamıştır. Muhtemelen buna sebep olan pek çok faktör bulunmaktadır. Obez kişilerde, depolanan enerjinin doyma noktası çok yüksektir. Bu doyma noktasının değişikliğe uğramasının sebebi, az miktarda enerji yakan düşük metabolizma, aşırı kalori alımı ya da her ikisinin birden görülmesi olabilir. Obezitenin kalıtımsal bir özellik olduğunu öne süren bilimsel veriler de bulunmaktadır.

İştah düzeni ve enerji metabolizmasında kompleks bir bozukluğa yol açacak şekilde genetik, psikolojik, çevresel, sosyal ve kültürel etkilerin bir araya gelmesi sonucunda morbid obezite ortaya çıkabilir. Morbid obezite yalnızca hastanın kendi kontrolünü kaybetmesi gibi basit bir sebepten kaynaklanmamaktadır.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ NELERDİR?

1-İLAÇ TEDAVİSİ

1991’de Sağlık Konferansı Ulusal Enstitüleri, nadir durumlar haricinde, morbid obezitesi olan hastaların kilo vermesi için uygulanan cerrahi olmayan yöntemlerin, uzun vadede etkili olmadıkları sonucuna vardı. Morbid obezite nedeniyle cerrahi olmayan yöntemlerle kilo verme programlarına katılan hastaların neredeyse tamamının, verdikleri kiloları beş yıl içerisinde tekrar aldıkları görülmüştür. Kilo kaybı sağlamaya yönelik reçeteli ya da reçetesiz satılan ilaçlar piyasada bulunmasına rağmen, bunların morbid obeziteyi tedavi edecek uzun vadeli tıbbi tedavide önemli bir rolü bulunmamaktadır. İştah azaltan ilaçlar 15 ile 30 kg kadarkilo vermeye yardımcı olabilir. Kilo vermeye yönelik çeşitli profesyonel programlar, düşük kalorili diyetler ve fiziksel aktivite arttırımı ile birlikte davranış değiştirme tekniklerini uygularlar. Haftada bir ya da iki pound’luk kilo kaybı rapor edilmiştir ancak beş yıl içinde verilen bu kiloların neredeyse tamamı tekrar alınmaktadır.

2-CERRAHİ TEDAVİ

Geçtiğimiz 40-50 yılda kilo kaybını sağlayan çeşitli ameliyatlar uygulanmaktadır. Pek çok cerrah tarafından kabul gören ameliyatlar şunlardır: dikey bantlı gastroplasti, gastrik bantlama (ayarlanabilen ya da ayarlanamayan), sleeve Gastrectomi (tüp mide), Roux-en-Y gastrik bypas ve malabsorpsiyon prosedürleri (biliopankreatik diversiyon, duodenal switch)

Laparoskopik gastrik bantta ise, midenin en üst kısmına 1 cmlik bir kemer ya da bant yerleştirilir. Böylece küçük bir kesecik oluşmuş olur ve alt mideye sabit bir çıkış elde edilir. Haziran 2001’de FDA tarafından onaylanan ayarlanabilir bant ile mideye giden çıkış küçültülerek ve gıdanın keseden çıkması daha da kısıtlanmış olur.

Sleeve Gastrectomi (tüp mide) ameliyatında midenin 2/3 lük kısmı devre dışı bırakılmakta ve vücut dışına alınmaktadır. Dolayısı ile bu ameliyat midenin çıkartılan parçasından dolayı geri dönüşü olmayan bir ameliyattır. Bundan sonra kişi artık hayatı boyunca yaklaşık olarak 80 ile 100 mililitre hacminde bir mide ile yaşamak durumundadır.(uygun resim3)

Gastrik bypass prosedüründe mide bölünür ve küçük bir gastrik kese oluşturulur. Yeni gastrik kese değişken uzunluklarda ince barsağa Y şekilli bağlanır. (uygun resim4)

Malabsorpsiyon operasyonları, barsaklardan kalori absorpsiyonunu azaltarak kilo kaybını sağlar.Bu operasyonlarda mide boyutu küçültülür ve barsakların çoğu baypas edilir. (uygun resim5)

Bu farklı operatif prosedürler arasından yapılacak seçim, cerrahın tercihine ve hastanın yeme alışkanlıklarına bağlıdır.

spot

Katalog Anlaşmalı Kurumlar Anlaşmalı Kurumlar Google Map